Wylex NHXS1B40 40A Type B Miniature RCBO
SKU NHXS1B40
Original price
Availability:
95 in stock, ready to be shipped
Estimated delivery time: Next working day
Specification
  • Rated voltage 230 V
  • Rated insulation voltage Ui 400 V
  • Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
  • Rated current 40 A
  • Rated fault current 0.03 A
  • Leakage current type A
  • Current limiting class 3
  • Disconnection characteristic Undelayed
  • Voltage type AC
  • Frequency 50 Hz
  • Release characteristic B
  • Concurrently switching neutral conductor Yes
  • With interlocking device No
  • Over voltage category 3
  • Ambient temperature during operating -5 - 40 °C
  • Width in number of modular spacings 1
    Built-in depth 73 mm