Envirovent SILMV160/100T 100mm Inline Fan with Timer
SKU SILMV160/100T
Original price
Availability:
12 in stock, ready to be shipped
Estimated delivery time: 4-5 days
Description
 Main Features:
  • Sound absorbent insulation
  • 360° rotating connection box
  • Sealed for life ball bearings
  • Fitted with a two speed motor
  • IP44 rated
  • Five year guarantee
Specification
  • Timer Adjustment1 to 30 Minutes
  • Maximum Airflow Rate180m³ Per Hour
  • Maximum Airflow Rate50L Per Second
  • IP Rating IP44
  • Double Insulated Yes
  • Earth Required No
  • Maximum Operating Temperature 40°C
Product Dimensions
  • Height 151mm
  • Width 191mm
  • Depth 232mm